وبلاگ جامع نقشه برداری

خروجی وبلاگ

آرشيو

صفحه نخست

گزارش استان خراسان رضوی

نوشته شده در پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ توسط محمد زراعت پیشه

    پیشگفتار:
  
   لزوم تسریع پیشرفت علمی و اقتصادی هر کشور در زمینه علوم زمین، ثبت و نگهداری داده ها و سهولت دسترسی به آنها میباشد، در نتیجه پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور، به منظور نیل به این هدف فعالیت خود را آغاز نموده است.
   از مهمترین فعالیتهای انجام شده در این پایگاه، جمعآوری اطلاعات پراکنده معدنی و زمین شناسی، ژئوفیزیک، ژئوتکنیک و ... استانهای مختلف کشور و تنظیم نقشه های پراکندگی معادن، کانسارها و نشانه های معدنی می باشد.
   جداول مربوط به اطلاعات کانسارها و نشانه های معدنی استان عیناً از فرم تکمیل شده بوسیله سازمان صنایع و معادن هر استان که به پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور ارسال گردیده، استفاده شده است. این گزارش در پایگاه علوم نقشه برداری به منظور ارائه و نمایش اطلاعات، گردآوری و تنظیم مجدد گردیده است.
   دراینجا لازم میدانیم از تمامی همکارانی  عزیزانی که در ارائه این گزارش نقش داشته اند تقدیر و تشکر نماییم.
  

    کلیات:


  استان خراسان رضوی در شمالشرق ایران از تقسیم استان خراسان سابق به وجود آمده است. مرکز این استان شهر مقدس مشهد است که در عرض شمالی 36 درجه و 17 دقیقه, طول خاوری 59 درجه و 36 دقیقه و ارتفاع970 متری از سطح دریا واقع شده است.
   این استان با مساحتی بالغ بر 127432 کیلومتر مربع دارای 19 شهرستان، 64 شهر، 62 بخش و 158 دهستان و 3767 آبادی دارای سکنه میباشد. این استان دارای 841 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه (302 کیلومتر با افغانستان، 539 کیلومتر با ترکمنستان) بوده و تراکم جمعیت در این استان حدود 42 نفر در کیلومتر مربع میباشد.نرخ شهرنشینی استان 5/64 درصد و نرخ باسوادی 4/91 درصد برآورد میگردد. نرخ فعالیت که عبارتست از نسبت جمعیت فعال به کل جمعیت 10 ساله و بالاتر در سال 1381 حدود 3/36 درصد برآورد گردیده و نرخ بیکاری نیز حدود 6/10 درصد است. طبق نتایج طرح سرشماری کارگاهی سال 1381 تعداد 247924 کارگاه با 733751 نفر کارگر در استان خراسان رضوی در فعالیتهای مختلف مشغول بکارند. از این تعداد 41906 واحدبا 169804 نفر و ارزش افزوده تولیدی معادل 7/5529 میلیاردریال در بخش صنعت مشغولند.
   سهم شاغلین بخش کشاورزی از کل شاغلین 44% درصد، سهم شاغلین بخش صنعت و معدن و ساختمان 25% درصد و سهم شاغلین بخش خدمات 29% درصد میباشد.
   استان خراسان رضوی به دلیل شرایط ویژه اقلیمی، وجود خاک های زراعی مرغوب، آب فراوان، دشت ها و درّه های بزرگ و حاصل خیز، دارای پیشینه درخشانی در امر کشاورزی است و محصولات عمده آن : گردو، بادام، سیب، گلابی، پسته، زعفران، خرما و مرکبات می باشد همچنین این استان مهم ترین منطقه پرورش دام در ایران است
   این استان به دلیل جایگاه ویژه مکانی خود، که محل برخورد پدیده های مهم و متفاوت زمین شناختی است، جایگاه مناسبی از لحاظ گنجایش و گوناگونی ذخایر معدنی دارد. ذخیره های زغال سنگ، مس، روی، آهن، منگنز، خاک نسوز، منیزیت، گل سفید، سنگ های ساختمان، مانند مرمریت، تراورتن، سنگ آهن و گچ، دراستان یافت می شود.

نظرات ()